Най-доброто от Монголия - най-високите върхове, пустинята Гоби, манастири и северните елени на Цаатан

Виж снимките

Някога малкият Темуджин е оцелявал в тази планинска земя, под обсипаният със звезди небосвод... Някога това малко момче се е превърнало в Чингис Хан ... Някога това е било центъра на една от най-големите и велики войнстващи империи съществували някога... Днес ви каним под същото това звездно небе, да кръстосаме величествената монголска земя в пътуване без аналог! Представяме ви Монголия и една програма обединяваща епични изкачвания, предизвикателни трекове, древни паметници и мистични култури! Първата част на пътешествието ще ни отведе до Национален парк Таван Богд и митичната планина Алтай, където ще изкачим за аклиматизация връх Малчин, а след това и най-високият връх на Монголия – Кхуитен (4374 метра) Ще спим на палатки в дивите алтайски ледникови долини и ще се срещнем с прочутите Ловци с орли. Втората част от пътуването ни е не по-малко вълнуваща – отправяме се към пустинята Гоби и будистките манастири в Централна Монголия! Ще скитаме из дюните на Пеещите пясъци на Дуут Манкхан, ще видим Скалите на пламъците при Баянзаг, ще преминем през долина Оркхон, ще посетим манастирите Онгиин и Товкхон, а за финал ще достигнем и древната столица на Монголската импаерия – Каракорум! И ако смятате, че Монголия няма с какво повече да ви изненада – грешите много! Отправяме се към северните предели на Монголия, където степта преминава в сибирска тайга и бреговете на най-голямото сладководно езеро в страната – Кхьовсгьол, мият подножието на Сиянските планини. Тук ще тръгнем по следите на народа Духа, известни още като Цаатан – едни от последните в света номади отглеждащи северни елени. Освен, че ги използват за месо и други продукти, Духа също яздят елените си като коне! Ще имаме възможност да прекараме време сред тях и да опознаем уникалните им традииции! Готов ли се за най-голямото приключение в Монголия?


Описание (по дни)

    Заминаване от Паркинга пред Национален стадион "Васил Левски" в 06:00 часа

  • 1

    Отлитаме за столицата на Монголия – Улан Батор през Истанбул.

  • 2

    Кацаме в Улан Батор – най-голям град в страната и столица на Монголия. Разположен на 1300 метра надморска височина, този някогашен будистки център, днес се смята за най-студената столица и е дом на около 1,6 милиона души. Трансфер и настаняване в хотел, където ще се освежим след дългия път и ще отпочинем. Днес ще имаме възможност за самостоятелна разходка из града. Лягаме рано – тепърва ни предстои дълго пътуване и трябва да възвърнем силите си.

  • 3

    След кратък трансфер до летището и вътрешен полет се озоваваме в най-западната част на Монголия – областта Баян Улгии и столицата ѝ Улгии. Тук живеят основно Казахи и областта е център на исляма в Монголия. Тук ни посреща местния екип и приключението ни започва. Първата ни спирка е традиционен Казахски Гер ( лагер с юрти) – казахските юрти са по-големи и по-разноцветно декорирани от монголските. Тук в една от юртите ще се насладим на чаша чай и домакините ще споделят с нас традиционните си ястия, като Куз (осолено и опушено конско месо). Тук ще опознаем и друга част от техните традиции – Ловът с орли. Ловците хващат скалните орли още в гнездата им, избирайки винаги женски. След дълги тренировки, птиците се научават да ловуват лисици и вълци, а след няколко години „служба“, орлите се пускат обратно в природата. Правим снимки на ловците и се отправяме към лагера ни за първа нощувка на палатки. Включени хранения: обяд и вечеря

  • 4

    Национален парк Алтай Таван Богд се простира на 6360 кв. км. по границата между Монголия, Русия и Китай. Паркът обхваща гори, ледникови долини и заледени планински върхове с височина от над 4000 метра! Това е дом и Туваните – племе, който устройва летните си лагери в планинските долини и практикува шаманизъм. На територията на парка се намират и хиляди петроглифи, част от Световното културно наследство на ЮНЕСКО. Днес ще пропътуваме около 150 км по хълмовете в подножието на планината и в ранният следобед ще достигнем долината на река Цагаан. Тук ще се срещнем с екипа ни от камилари и местни водачи, които ще пренасят багажа ни в планината и ще се грижат за логистиката на експедицията. Нощувка на палатки и включени закуска, обяд и вечеря за деня.

  • 5

    Време е най-после да започнем със същинския трек! Днес ни предстоят около 16 км по долината на река Цагаан, а крайната ни цел е достигане до Базовият лагер за следващите дни. Пътеката върви първоначално по долината на реката, с след това започва плавно да се изкачва по северния ѝ склон предоставяйки ни гледки към ледниците Потанин и Александър  и заснежените върхове издигащи се над тях. Достигаме 3000 метра и тук се установяваме на легер за следващите дни. Нощувка на палатки и включени закуска, обяд и вечеря за деня.

    Денивелация (+): 900 м. Денивелация (-): 130 м. Разстояние: 16 км.

  • 6

    Време е за аклиматизация! Предстои ни изкачване до първият ни връх в Алтай и Монголия – четирихилядник Малчин! Очаква ни дълъг ден и тръгваме рано – ще преминем през каменисти сипеи, скалисти участъци и в най-високи части и сняг и лед. След около 5-6 часа стъпваме на кота 4050 метра – най-високата точка на връх Малчин! Върхът е разположен на самата граница с Русия и Алтайската Република и от него се открива фантастична панорама към най-високите върхове на парка и първенци на Монголия! Правим снимки, отпочиваме и започваме спускането си към Базовия лагер, където ще достигнем късния следобед. Нощувка на палатки и включени закуска, обяд и вечеря за деня.

    Денивелация (+): 950 м. Денивелация (-): 950 м. Разстояние: 14 км.

  • 7

    Следващите два дни са посветени на изкачване на най-високият връх на Монголия  - Кхуитен! Тъй като времето в планината е много динамично, а изкачването може да се извърши само при отлични условия, описаната логистика може да промени промени, а изкачването да бъде отменено при лоши условия. Целта ни за днес е да достигнем високите части на ледника Потанин и да изградим Преден лагер в местността Кхолог Тонгои на около 3700 метра, откъдето ще „атакуваме“ върха. Нощувка на палатки и включени закуска, обяд и вечеря за деня.

    Денивелация (+): 800 м. Денивелация (-): 100 м. Разстояние: 9 км.

  • 8

    Ставаме много рано и започваме изкачването на върха в свръзка. От най-високата точка на Монголия ни делят само около 600 метра изкачване и под 3 километра разстояние – това обаче не бива да подвежда. Финалната част на изкачването преминава по стръмен ледник и снежни склонове и изисква отлично боравене с пикел и котки и перфектна физическа форма! В ранната утрин стъпваме на 4374 метра – най-високият връх в страната и онемяваме от заобикалящата ни панорама! Долините на Китай, Русия и Монголия са в краката ни, а около нас ни заобикалят белите върхове на Алтай! Правим снимки, почиваме и започваме спускането си към Кхолог Тонгои, където ще направим кратка почивка и ще съберем лагера си , преди да се отправим към Базовия лагер за заслужена почивка. Нощувка на палатки и включени закуска, обяд и вечеря за деня.

    Денивелация (+): 650 м. Денивелация (-): 1450 м. Разстояние: 16 км.

  • 9

    Ставаме рано, събираме си багажа и започваме последният си преход в Алтай. Предстоят ни около 3 часа ходене до мястото за среща с транспорта ни, а след това дълго пътуване до град Улгии където ще нощуваме в хотел. Включени закуска, обяд и вечеря за деня.

    Денивелация (+): 50 м. Денивелация (-): 450 м. Разстояние: 10 км.

  • 10

    Отлитаме за Улан Батор и се настаняваме в комфортен хотел за заслужено освежаване и почивка. Днес ще имаме свободен следобед, за да можем да се подготвим за втората част от приключението ни.

  • 11

    Ставаме рано и отлитаме на юг към град Даланзадгад – вратата към пустинята Гоби. Пустинята се простира на територията на Монголия и Китай и е с дължина от около 1600 километра и ширина около 800 км. Територията ѝ е около 1 300 000 кв.км , което я прави петата по големина пустиня в света, но за разлика от останалите, тук пясъчните дюни са малко и преобладава каменистия терен.  Годишните температурни амплитуди в Гони са впечатляващи – от -40 през зимата до +50 градуса през лятото! Днес пътуването ни ще премине през шеметните зелени клисури на Йолун Ам в Националния парк Гоби Гурвансаикхан, където с повече късмет може да наблюдаваме архари, козирози, пустинни антилопи и скални орли. Нощуваме в комфортен автентичен гер (лагер). Включена за деня: закуска, обяд и вечеря

  • 12

    След закуска се качваме на джиповете ни и се отправяме на 180 километрово пътуване към Хонгорин Елс известни още като Пеещите пясъци или дюните Дуут Манкхан.  Това са най-големите пясъчни дюни в Монголия достигащи на височина до 280 метра, а зимата често са покрити със сняг! Пясъчният ерг се простира на около 100 километра и великолепните му извивки изваяни от ветровете контрастират на величествените скални върхове на планините Сервей, издигащи се зад него! Ще имаме възможност да се срещнем със семейство номади отглеждащи двугърби камили в тези трудни условия и да походим из дюните. Нощувка в комфортен и автентичен гер. Включена за деня: закуска, обяд и вечеря.

  • 13

    След закуска отново скачаме на джиповете. Днес целта ни е да достигнем Баянзаг и прочутите Скали на пламъците (Червените скали) Тук палеонтолога Рой Чапмън Андрюс открива скелети и яйца на динозаври и до днес се провеждат експедиции. Ще посетим музеят разказващ историята на това място и откритията и ще изследваме пеш самите скали и долините, които ги заобикалят. Нощувка в комфортен и автентичен гер. Включена за деня: закуска, обяд и вечеря.

  • 14

    След закуска започваме 180 километрово пътуване за деня. , което ще ни отведе до манастира Онгии. Това е колективното наименование на два манастира – Барлим и Кхутагт, разположение в подножието на планините Делгер Кхангаи. Южният и по-стар комплекс се състои от 11 храма, а северния се състои от 17 храма, построени през 18-ти век, сред които и едни от най-големите в Монголия. Основан през 1660 година, манастирът е най-големият в цялата страна и някога е бил обитаван от повече от 1000 монаха. Ще имаме възможност да разгледаме останките от това изумително място и да посетим музеят към него. Нощувка в комфортен и автентичен гер. Включена за деня: закуска, обяд и вечеря.

  • 15

    След закуска продължаваме пътуването към река Оркхон и меандрите на нейната фантастична долина.  Цялата долина е включена в Световното културно наследство на ЮНЕСКО, поради артефакти и надписи оставени още от древните владетели на кралствата, заемали земите на Монголия преди Монголскта империя. В долината се намират и останките от великата столица на Монголската Империя – Каракорум. Днес ще изследваме долина, ще достигнем до водопада Оркхон, който е висок 24 метра, а широчината му от 10 метра го прави най-широкия водопад в страната. Ще посетим и номадско семейство, което се прехранва с отглеждане на якове и коне. Нощувка в комфортен и автентичен гер. Включена за деня: закуска, обяд и вечеря.

  • 16

    Днес ни очакват около 180 км пътуване. След закуска започваме с посещение на манастира Товкхон, основан през 1648 година от един от най-почитаните монголски духовни лидери – Занабазар в подножието на планината Ширет Улан Уул. Манастирът също е част от Световното културно наследство на ЮНЕСКО, а днес няколко монаха обитават обителта.  Оттук се отправяме към пищната някога столица на Чингис Хан – Каракорум. Основан през 1220 година, градът е завършен напълно от Угедай Хан. Някогашен център на търговия и богатства, градът е разрушен напълно по време на династията Минг. През 16 век на територията на някогашната столица е издигнат манастира Ердене Зуу, обхващаш някога над 100 храма и 1000 лами. Днес можем да разгледаме някои от запазените храмове, както и музеят, в който са изложени артефакти от 13 и 14 век. Нощувка в комфортен и автентичен гер. Включена за деня: закуска, обяд и вечеря.

  • 17

    Днес отпътуваме за Улан Батор – очаква ни дълъг ден и около 360 км път. Вечерта се настаняваме в хотел за заслужено освежаване и почивка.

  • 18

    Днес, след като разгледахме старините на Монголия, е време да опознаем и съвременната столица на страната. Ще посетим най-големият музей в Монголия – Музеят Чингис Хан, съхраняващ повече от 8300 артефакта от времето на великата Монголска Империя. След това ще се отправим към Зимния и Летния дворец на Богд Хан, където са пребивавали последния крал и духовен предводител на Монголия. Следващата ни спирка е манастира Гандантегченлин – най-големият манастир в цяла Монголия. Тук можем да видим близо 27-метровата статуя на Авалокитешвара покрита със златно фолио и 2286 скъпоценни камъка! Финалът на деня ще е на хълма Заисан, откъдето ще посрещнем залеза над Улан Батор. Нощувка в хотел с включена за деня вечеря.

  • 19

    Днес се отправяме към едно от най-отдалечените и потайни кътчета на Монголия, на което е посветена и третата част на пътешествието ни! Кратък полет ни отвежда до град Морон. Ако графика на полетите ни позволява, след кацане ще се отправим към Еленовите камъни на Уушиг – древен мегалитен комплекс датиращ около 1000 години преди христа и преписван на номади от бронзовата епоха.  Нощувка в комфортен и автентичен гер. Включена за деня: вечеря.

  • 20

    След закуска се товарим в джиповете и отпътуваме от град Морон, а крайната ни дестинация за деня е село Цагааннуур. Деният ни ще премине изцяло в пътуване, като се очаква да преминем около 300 км през безбрежната тайга.  Вечерта се настаняваме в къща за гости. Включена за деня: закуска, обяд и вечеря.

  • 21

    След закуска започваме същинската част на приключението ни – качваме се на коне, за да изминем последните 30-40 километра до номадите от племето Духа (Цаатан)  В ранният следобед ще достигнем номадите и ще се настаним в техния лагер. Останалата част на деня ще прекараме край тях, потопявайки се в тяхната култура и ежедневие. Нощувка на палатки или юрти на племето. Включена за деня: закуска, обяд и вечеря.

  • 22

    Днес ще прекараме цялото си време около племето, наблюдавайки и участвайки в техните ежедневни дейности. Животът им се върти изцяло около северните елени от които добиват, мляко и месо, ползват ги за средство за транспорт на хора и товари, а от костите и рогата им правят инструменти и предмети на изкуството.  Нощувка на палатки или юрти на племето. Включена за деня: закуска, обяд и вечеря.

  • 23

    Време е да си вземем сбогом с нашите приятели от племето Цаатан и да поемем по дългият път наобратно. Качваме се на конете и изминаваме яздейки 40-те километра до село Цагааннуур. Вечерта се настаняваме в къща за гости. Включена за деня: закуска, обяд и вечеря.

  • 24

    След закуска отпътуваме за езерото Кховсгол – със своята площ от 2760 кв.км, това е най-голямото сладководно езеро в страната и  често е наричано Сината перла на Монголия. Повече от стотина малки планински потока, спускащи се от заобикалящите го белоснежни планини, захранват езерото, а само една река се оттича от него - Егеиин, вливайки се по късно в езерото Байкал. Бреговете на езерото са покрити на места с гъсти иглолистни гори, а на места с тучни зелени ливади, по които пасат якове и коне.  Вечерта се настаняваме в Гер. Включена за деня: закуска, обяд и вечеря.

  • 25

    След закуска ще прекараме време в разходки по бреговете на езерото или релаксирайки край спокойните  му изумрудени води. Следобед отпътуваме за град Морон. Нощувка в хотел и включени за деня: закуска, обяд и вечеря.

  • 26

    След закуска отлитаме за Улан Батор и в зависимост от графика на полетите ще продължим директно към Истанбул и София или ще останем за последна нощувка в монголската столица.


Включва:

ЗА ПЛАНИНАТА

  • 1 нощувка в хотел в Улан Батор
  • 1 нощувка в юрта (за 4-6 човека) на Ловци с орли (обща тоалетна)
  • 5 нощувки на палатки
  • 1 нощувка в хотел в Улгии
  • Къмпинг оборудване – палатки, спални чували и шалтета (препоръчваме ползване на лични спални чували)
  • Транспорт съобразно програмата с джипове – по 4 участника в джип
  • 7 вечери, 7 обяда и 7 закуски
  • Местен английскоговорящ водач
  • Професионален планински водач на ТрекМания
  • Сертифициран местен водач за изкачването на Кхуитен
  • Камили и коне за пренасяне на багажа до базовия лагер, както и техните водачи
  • Носачи за носене на багажа до Предния лагер за атакуване на Кхуитен
  • Посещение на Ловци с орли и възможности за снимки

ЗА ПУСТИНЯТА

  • 3 нощувки в хотел в Улан Батор
  • 6 закуски, 7 обяда и 6 вечери
  • Минерална вода
  • 6 нощувки в комфортни герове с баня и тоалетна
  • Транспорт с джипове – 1 джип за 4 участника
  • Местен английскоговорящ водач
  • Планински водач от ТрекМания
  • Входни такси за Национални паркове, Музеи и Манастири
  • Посещение на номади отглеждащи камили в Гоби
  • Посещение на номади отглеждащи коне и якове в Оркхон

ЗА ПЛЕМЕТО ЦААТАН

  • 2 нощувки в хотел в Морон
  • 2 нощувки в къща за гости (без баня и с обща тоалетна)
  • 2 нощувки в палатки на племето Цаатан (без баня и тоалетна)
  • 1 нощувка в комфортен гер с баня и тоалетна
  • 7 закуски, 7 обяда, 7 вечери
  • Минерална вода
  • Транспорт с джипове – 1 джип за 4 участника
  • Коне за достигане на племето
  • Входни такси за паркове и забележителности
  • Медицинска застраховка за 15 000 евро за цялото пътуване

Не включва:

  • Международни и Вътрешни полети
  • Допълнотелни нощувки в Улан Батор поради графика на вътрешните полети
  • Храна в Улан Батор, както и напитки и алкохол по време на цялата програма
  • Входове за музеи, забележителности и атракции в Улан Батор
  • Лични разходи, бакшиши за местния екип, 
  • Разходи при напускане на програмата по време на пътуването
  • Непредвидени разходи при форсмажорни обстоятелства (виж:Общи условия)

Поради непредвидимостта на вътрешните полети, може да се наложи разместване на графика на програмата с 1-2 дни и добавяне нощувки в Улан Батор, които не са включени в цената и се доплащат на място.

Нужна екипировка

  • Обувки – В зависимост от метеорологичната прогноза и вида на терена, обувките могат да бъдат ниски (половинки или тричетвърти). Може да си вземете сандали или леки маратонки, които да оставите в транспорта и с които да се преобуете след карая на прехода.
  • Осветление – В случай на по-ранно стъмване поради сезона или удължаване на прехода поради форсмажорни обстоятелства, всеки участник трябва да носи осветление – фенерче или челник. Предимствата на челника са повече и екипът на ТрекМания ви препоръчва да ползвате него. В допълнение на това осветлението ще ви е нужно и при приключенията част от серията КемпингМания, многодневните преходи, където в част от хижите няма ток денонощно или когато за даден връх се тръгва преди изгрев.
  • Облекло за дъжд – В зависимост от прогнозите, преходът може да се осъществи във време на дъжд или временни превалявания. За да се подсигурите комфорта и да бъдете сухи по време на пътуването, всеки участник трябва да разполага с дъждобран или водонепромукаеми яке и панталон. Добре е да помислите и за дъждобран за разница, за да сте сигурни, че вещите ви ще останат сухи. Също така може да опаковате вещите си в „суха торба“ вътре в раницата и да си оставите резервни сухи дрехи за преобличане в транспорта за преобличане след прехода.
  • Раница – при еднодневните/двудневните преходи, раницата не трябва да надвишава 40 литра или 7-10 килограма.
  • Съд за вода – Добре е всеки участник да разполага с поне 1,5 литра вода. Преди всеки преход водачът ще ви даде информация за това дали ще има от къде да се налее вода по време на прехода и с минимум колко вода да тръгнете.
  • Храна – Добре е всеки участник да разполага с храна за прехода в зависимост от това какви хранения са включени в програмата. В допълнение съветваме винаги да имате с вас енергийни храни като шоколад, локум, тахан, мед, ядки или др.
  • Облекло подходящо за сезона и съобразено с терена и прогнозата – къси/дълги удобни за трекинг панталони, тениска, полар, яке и бъфче. При съмнения с какво облекло да тръгнете на прехода, не се колебайте да се свържете с водача за съвет.
  • Гети и ръкавици – в зависимост от сезона е добре да разполагате с гети и ръкавици. Обърнете внимание, че гетите се използват не само при сняг, а и при дъжд, за да опазят краката ви сухи. Също така при очаквани ниски температури или обилен дъжд е добре да разполагате с повече от един чифт ръкавици.
  • Щеки – Щеките имат много предимства и са препоръчитителни за всички маршрути с категория динамичен и по-висока.
  • Медикаменти – препоръчително е всеки участник да има медикаменти за най-често срещаните здравни проблеми. В това число: превързочни материали, хапчета за разстройство и обезболяващи.
  • Канче, ножче и лъжичка/виличка – Винаги е добра идея да имате канче или чашка, както и прибори за хранене. Често по време на преходите имаме почивки-изненада за хапване и кафенце

Времето:

Бисквитките ни помагат да ви предоставяме по-добра услуга. Използвайки нашите услуги, вие се съгласявате с нашето използване на бисквитки. Научи повече