Ледената Антарктида – Последният континент

Виж снимките

Ако Антарктида беше беше музика, щеше да е Моцарт. Изкуство – щеше да е Микеланджело. Литература – щеше да е Шекспир. И въпреки това, тя е нещо по-велико; единственото място на Земята, което е така като трябва да бъде. Нека никога не го опитомяваме! Тези думи казани от Андрю Дентън само бегло описват неописуемия леден свят, който се простира далеч на юг. Седмият континент – последната граница на Земята! Време е да стъпим на това митично място завладявало умовете и душите на стотици полярни изследователи! Като истински приключенци и ТрекМаниаци обаче, ще го направим със стил, стъпвайки на самият материк няколко пъти, разхождайки се сред пингвини и морски лъвове, карайки каяци сред айсбергите и наслаждавайки се на този „извънземен“ свят не само от кораба, но и от самият континент!


Описание (по дни)

    Заминаване от Паркинга пред Национален стадион "Васил Левски" в 06:00 часа

  • 1

    1 ДЕН

    Днес пристигаме в Ушуая – най-големият град в архипелага Огнена Земя. Това китно градче и митично пристанище се намира на бреговете на протока Бийгъл. Дали това е най-южният град на планетата или не, ще оставим аржентинци и чилийци сами да решат спора си, защото нашите погледи са отправени още по-далеч на юг... Първите европейци достигнали района са прочутия капитан Фицрой и неговият кораб Бийгъл по време на пътешествие, което ще вдъхнови Чарлз Дарвин (един от членовете на екипажа) да напише книгата си „Произходът на Видовете“ От тогава пристанището е ключова точка от пътешествията на хиляди мореплаватели и изследователи. Това е и вратата към Антарктида – врата, през която ни предстои да преминем и ние само след няколко часа. Участниците, които са били с нас по време на обиколката ни в Патагония вече ни очакват тука. Правим разходка из града и финален разбор на екипировка и провизии преди качването на кораба. Късно следобед се качваме на кораба и се настаняваме по каютите си. Следва брифинг от капитана и екипажа и отплаване. Вечерта ни заварва плаващи по протока Бийгъл с очи и сърца вперени на юг! Нощувка.

  • 2

    2-3 ДЕН

    През следващите два дни ни предстои едно изживяване, което няма да забравим никога – пресичането на протока Дрейк! Протокът разделя архипелага Огнена Зема от Южните Шетландски острови. Това е най-широкият проток на Земята, но не това го прави толкова известен. Това с което всява респект и дори страх сред моряци и пътешественици са неговите бурни води и височината на морските вълни! Тези води за пръв път са преплавани от Сър Францис Дрейк още през далечната 1578 година с дървеният му галеон Златната Кошута – щом той се е справил, ще се справим и ние ;)

    Протокът Дрейк е границата и на Антарктическата Конвергенция – зона която обгражда Леденият континент и където студените му води потъват под далеч по-топлите северни води. Това движение на водата заформя завихряне на изобилие от хранителни вещества, поддържащи феноменален биологичен свят!

    Тъй като сме на експедиционен кораб** (виж бележки), а не на круизен, по време на пресичането на пролива учени и лектори ще изнасят презентации за местата през които преминаваме и животните които виждаме. Протокът е и северна граница на много от полярните птици обитаващи Антарктида, затова ще имаме и организирани наблюдения на птици със специалисти на палубата на кораба.

    Първите айсберги и покрити със сняг и лед планини на хоризонта ще са признак, че сме преминали през протока  Дрейк и сме достигнали Южните Шетландски острови. Това е архипелаг от 20-тина острова, открити от капитан Уилямс Смит през 1819 година. Тук ще срещнем и първите си пингвини и тюлени.

  • 3

    4-7 ДЕН (4-8 ДЕН при благоприятно време и бързо пресичане на Протока)

    Южните Шетландски острови са рай на животинския свят! Тук големи колонии властват няколко вида пингвини, южни морски слонове и антарктически морски котки (вид ушати тюлени) . Ще имаме възможност да се „докоснем“ до тях отблизо и да направим страхотни снимки!

    Не забравяйте, че сме на експедиционен кораб -  това ни позволява да достигнем до места, недостъпни за големите круизни кораби! При хубаво време ще можем да се докоснем до едно феноменално кътче от нашата планета – калдерата на остров Дисепшън. Въпреки че вулканът е активен (признаци за което понякога могат да се видят на повърхността на водата), ще влезем с малкият си кораб през тесен пролив в неговото относително спокойно пристанище! Ще ни заобикалят скалисти върхове и вечен лед, а ние ще сме на кораб в гърлото на активен вулкан край бреговете на Антарктида! Островът се намира само на 30 км от Българската Антарктическа база „Свети Климент Охридски“ на остров Ливингстън и при късмет и хубаво време, може и да успее да зърнем върховете над нея в далечината!

    В района на архипелага и островите Ливингстън и Крал Джорж ще може да наблюдаваме още колонии от Пингвин на Адели, Антарктически пингвин, Доминиканска чайка, Синьоок Корморан, Полярна Рибарка и Южен Гигантски буревестник. Ще видим още и Златокос Пингвин (Eudyptes chrysolophus) и Субарктически (Папуански) пингвин.

    Оттук се отправяме още по-далеч на юг – на повече от 150 км южно от Българската антарктическа база, към Антарктическия полуостров! Това е същинският седми континент – най-рядко посещавания материк на планетата! Тук ще имаме достатъчно време да се любуваме на тесните проливи през които ще плаваме, заобиколени от планини покрити с ледници и девствен сняг.

    Животинският свят който ще можем да срещнем е не по-малко удивителен! Освен вече „стандартните“ пингвини и морски птици, ще можем да видим много отблизо Тюлени на Уедъл, Тюлени Крабоед, Леопардов Тюлен, както и китове Минки, Гърбати китове и Косатки! При благоприятно време нашият експедиционен кораб, оборудвам специално за ледените условия на Антарктида ще може да премине през феноменалните протоци на Герлах, Ноймайер и Лемер – едни от най-епичните морски пътища, обградени от драматични скални кули и висящи ледници!

    Удивителните ни преживявания обаче тепърва предстоят! Тъй като сме на плавателен съд с по-малко от 200 пасажера, Антарктическите конвенции ни позволяват реално да акостираме на Ледения континент!  В зависимост от метеорологичните условия, екипажът ни е планирал по около две акостирания или слизане на континента и на островите около него на ден!

    Следваща ни цел е Paradise Bay – Райския залив, вероятно най-сполучливо наименованото място на планетата ни, където ще направим опит да се „преборим“ с айсбергите и да стъпим на континента. Ще се опитаме да посетим и колонията на Пингвини на Адели, наброяваща повече от 100 000 птици и колонията от Синьооки корморани на остров Паулет!

    В Антарктида човек се подчинява на основният закон – законът на времето и леда. Ако все пак се случи да плаваме в подходящи условия, ще можем да достигнем до островите Мелхиор, Кувервил, Портал Поинт и остров Плено. При най-оптимални условия ще достигнем чак до остров Питърман  - където ще посетим най-южната колония на Субарктически пингвини в света!

  • 4

    8 и 9 ДЕН (или 9 и 10 ДЕН)

    Всяка приказка има край и рано или късно идва „12:00 часа“ и магията трябва да се развали. Оттук има само една посока – север и ние се отправяме обратно към Ушуая. Преди това обаче ни предстои едно последно, но вече познато предизвикателство – протока Дрейк! Времето за пресичане ще зависи отново от времето.

  • 5

    10 ДЕН (или 11)

    Рано сутринта преминаваме последните си километри по протока Бийгъл и акостираме в Ушуая. Нашето полярно пътешествие отново приключва тук и  в зависимост от полетите ни за връщане към България или ще се трансферираме директно към летището или ще пренощуваме една последна нощ тук.


Включва:

  • Нощувка в Ушуая преди/след круиза в зависимост от полетите
  • Настаняване в двойна/тройна каюта с баня и тоалетна**
  • Пълен пансион по време на круиза
  • Екипаж от английскоговорящи професионални водачи, естествоизпитатели и моряци
  • Научни, беседи, презентации, лекции и наблюдения по време на плаването
  • Професионален български водач
  • Всички активности по време на круиза – слизания от кораба, наблюдения и т.н
  • Гумени арктически обувки за активностите
  • Всички пристанищни такси
  • Застраховка

Не включва:

  • Международни и вътрешни полети
  • Храна извън кораба
  • Експедиционна парка (яке) и друга лична екипировка
  • Каякинг тур сред айсбергите
  • Бакшиши и лични разходи за алкохол, интернет, пране и т.н
  • Непредвидени разходи при форсмажорни обстоятелства (виж: Общи условия)

ЦЕНА при 10 или повече човека - 19250 лв* 

*Въпреки че ще направим максималното си по силите да се събере група от 10 или повече пътешественици, всеки при записването трябва да има готовност да пътува при цената за по-малко хора (21 900 лв) Възможно е и ъпгрейдване срещу доплащане на самият кораб при достатъчно хора и желание от групата.

КРАЕН СРОК НА ЗАПИСВАНЕ

За да успеем да гарантираме тези цени, записването трябва да стане най-късно в края на януари и да се плати капаро от 1000$. Най-ниските тарифи за тези круизи се изчерпват много бързо, затова една година по-рано е максимално късното време за включване.

**АНТАРКТИЧЕСКИТЕ КРУИЗИ

Отправяйки се към Леденият континент на круиз всеки трябва да е запознат със следните специфики.

Във водите на континента и неговите брегови важат международно признати закони и конвенции, на които всички плавателни средства и техните екипажи и пасажери трябва да се подчиняват.

До Антарктида е позволено да пътуват няколко вида кораби, като всеки от тях има своите предимства и недостатъци!

Големи круизни кораби – Обичайно са между 500 и 2000 хиляди пасажера и отпътуват/връщат се от Буенос Айрес/Уругвай. Те посещават повече места преди да достигнат Леденият континент и предлагат много повече комфорт и дори лукс на поносими цени. По време на преминаването на протока Дрейк са по-стабилни на вълнение. В Антарктида обаче, възможностите им са силно ограничени, като за тях важи забрана за акостиране на самият континент и посещаване на животинските колонии. Тъй като не са специално пригодени за плаване сред айсберги, много от островите около Антарктическия полуостров не са достъпни за тях. По време на такъв вид круиз, пасажерът само се вози и гледа. Подобни круизи лесно могат да се намерят за около 3000$

Експедиционни кораби – Изборът на ТрекМания!  Това са малки плавателни съдове, които обичайно са с пасажери и екипаж между 80 и 200 човека. От това произлизат и чувствително по-високите цени на този вид круизи. За постигане на оптимална цена, обичайно на тези кораби липсва лукс и условията в каютите са базови. Малките им размери  правят по осезаемо вълнението на морето.

Предимствата обаче  са далеч повече за хора тръгнали действително да се докоснат и стъпят на Антарктида!

  • На корабите винаги има учени, биолози и естествоизпитатели, които изнасят на лекции и презентации по време на плаването. Също така помагат при наблюдението на животните, за да могат пасажерите максимално добре да опознаят животинския свят на Антарктида.
  • Корабите са специално оборудвани за плаване в ледените води на най-южния материк и с подсилените си корпуси могат да достигнат по-далеч и на по-диви места
  • Тъй като носят на борда си под 200 човека тези круизи включват реални активности и слизане на островите и на самият континент, както и посещаване на животински колонии и снимки отблизо. Обичайно активностите предвидени около Шетландските острови и Антарктическия полуостров са по две на ден!
  • Повечето подобни плавателни съдове имат Open bridge policy – политика която позволява на пасажерите достъп до мостика – мястото от където капитана управлява кораба. Така можете да се докоснете до плаването през протока Дрейк и в полярни води от първа ръка!

Научноизследователски кораби – тези плавателни средства са запазени за научни експедиции и работа на учените и обичайно нямат отношение към туристите.

*** НАСТАНЯВАНЕ

Настаняването при обявената цена е в двойни/тройни каюти с баня и тоалетна и малък прозорец. В някои каюти леглата са на два етажа. Възможно е ъпгрейдване на каютите до такива с по-голяма площ и голям прозорец срещу доплащане и ако има наличност по време на резервацията.

 

Нужна екипировка

  • Обувки – Обувките трябва да са високи, стабилни и непремокаеми с мембрана и в зависимост от терена и надморската височина може да се наложи да са с жлеб за котки
  • Осветление – В случай на по-ранно стъмване поради сезона или удължаване на прехода поради форсмажорни обстоятелства, всеки участник трябва да носи осветление – фенерче или челник. Предимствата на челника са повече и екипът на ТрекМания ви препоръчва да ползвате него. В допълнение на това осветлението ще ви е нужно и при многодневните преходи, където в част от хижите няма ток денонощно или когато за даден връх се тръгва преди изгрев.
  • Облекло за дъжд – В зависимост от прогнозите, преходът може да се осъществи във време на дъжд или снеговалеж. За да се подсигурите комфорта и да бъдете сухи по време на пътуването, всеки участник трябва да разполага с дъждобран или водонепромукаеми яке и панталон. Добре е да помислите и за дъждобран за разница, за да сте сигурни, че вещите ви ще останат сухи.
  • Раница – при еднодневните/двудневните преходи, раницата не трябва да надвишава 40 литра или 7-10 килограма. Имайте предвид, че зимата може да се наложи на разницата да се закачат щеки, снегоходки или пикел. Затова раницата трябва да разполага с достатъчно катарами и приспособления за закачане на допълнителна екипировка.
  • Съд за вода – Добре е всеки участник да разполага с поне 1,5 литра вода. Преди всеки преход водачът ще ви даде информация за това дали ще има от къде да се налее вода по време на прехода и с минимум колко вода да тръгнете. За зимата е добра идея да си носите термос вместо шише за вода. В него може да носите както топли течности, така и да служи като съд в който водата да не замръзва.
  • Храна – Добре е всеки участник да разполага с храна за прехода в зависимост от това какви хранения са включени в програмата. В допълнение съветваме винаги да имате с вас енергийни храни като шоколад, локум, тахан, мед, ядки или др.
  • Облекло подходящо за сезона и съобразено с терена и прогнозата –удобни ветро/водоустойчиви панталони за трекинг, термо бельо, полар, яке мембрана, пухенка и бъфче/балаклава. При съмнения с какво облекло да тръгнете на прехода, не се колебайте да се свържете с водача за съвет.
  • Гети и ръкавици – Зимата е задължително да имате гети и ръкавици. Обърнете внимание, че гетите се използват не само при сняг, а и при дъжд, за да опазят краката ви сухи. Също така при очаквани ниски температури или обилен дъжд/снеговалеж е добре да разполагате с повече от един чифт ръкавици. В зависимост от температурите и влажността може да комбинирате различните видове тъкавици – с мембрана, поларени, вълнени.
  • Щеки – Щеките са задължителни за всички преходи със снегоходки.
  • Медикаменти – препоръчително е всеки участник да има медикаменти за най-често срещаните здравни проблеми. В това число: фолио за оцеляване, превързочни материали, хапчета за разстройство и обезболяващи.
  • Котки, пикел, снегоходки – Във всички програми на ТрекМания, снегоходките са включени в цената и се осигуряват от фирмата. Котките и пикелите са лична екипировка, която всеки участник трябва да си набави сам. ТрекМания предлага котки и пикели под наем в ограничени количества. Ако някой участник има лични снегоходки, котки или пикел не е проблем да ги ползва.
  • Уормъри – това са химически грейки за крака или ръце, кото се продават във всички магазини за екипировка. Ако знаете, че ръцете и краката ви мръзнат бързо, добра идея е да се снабдите с няколко.
  • Канче, ножче и лъжичка/виличка – Винаги е добра идея да имате канче или чашка, както и прибори за хранене. Често по време на преходите имаме почивки-изненада за хапване и кафенце

 

Бисквитките ни помагат да ви предоставяме по-добра услуга. Използвайки нашите услуги, вие се съгласявате с нашето използване на бисквитки. Научи повече