Въздушни ръбове и адреналин в Австрийските и Германските Алпи

Виж снимките

Вярна на традициите си да разширява туристическите хоризонти, ТрекМания ви представя една шеметна обиколка из Австрийските и Германските Алпи, за изкачване на едни от най-красивите и високи върхове, по атрактивни и вдигащи адреналина маршрути! Ще започнем обиколката си от изток на запад, преминавайки през едни от най-емблематичните планински масиви по границата на двете държави. Ще направим „загрявка“ по склоновете на Тотес Гебирге (Мъртвите планини), изкачвайки най-високия им връх – Гросер Приел (2515 метра). Ще имаме, разбира се,  ден по най-високите върхове на Масивът Дахщайн и неговите ледници и наблюдателни площадки! След това ще прекараме четири дни в един от най-старите национални паркове в Австрия – Берхтесгаден, където ще преминем по два епични маршрута, за да изкачим два скални колоса – Вацман и Хохкалтер. За финал ще се отправим към планинския масив Вилдер Кайзер, за да стъпим на най-високия му връх – Елмауер Халт ( 2344 метра) и да се насладим на дивите скални пейзажи, който той ще ни предостави! Авторско пътуване само от ТрекМания!


Описание (по дни)

    Заминаване от Летище София, Терминал 2 в 07:00 часа

  • 1

    Пътуването ни започва от летище София, Терминал 2. Точният час на отпътуване ще бъде уточнен спрямо полетите, но ще бъде рано сутринта със сигурност :) Кацаме на летището в Австрия и отпътуваме за подножието на Тотес Гебирге. Оставяме си основния багаж в буса и с раница с багаж за една нощувка се отправяме към хижа Велсер Хютте, разположена в дъното на впечатляващ циркус под Северната стена на нашия връх. Тук ще прекараме уютна вечер, за да отпочинем преди утрешния преход.

    Денивелация (+): 1100 м. Денивелация (-): 50 м. Разстояние: 7 км.

  • 2

    Ставаме рано и се насочваме към широкия кулоар преминаващ през Флеишбенке и изкачващ се на седловината между връх Саузан и нашата цел - Гросер Приел. Слънцето нежно огрява морето от скалисти масиви, които се простират във всички посоки и тънки мъгли пълзят по още прохладните дълбоки долини между тях. Оттук поемаме по открито било, по което достигаме най-високата кота на Мъртвите планини – 2515 метра! Правим си снимки на кръста, който неизбежно увенчава всеки Немски и Австрийски връх и правим кратка почивка. Предстои ни много дълго спускане, което първо ще ни отведе до хижата, за да си вземем багажа от нощувката, а след това и до мястото за среща с транспорта. Отпътуваме за района на Рамсау за заслужена почивка и нощувка.

    Денивелация (+): 1350 м. Денивелация (-): 2250 м. Разстояние: 15 км.

  • 3

    Ставаме рано и хващаме една от първите гондоли за върховото плато на масива Дахщайн, който ни отвежда до връх Хунеркогел. Оттук ще пресечем полегатия ледник Халщатер и ще достигнем подножието на скалните кули на върха. Ще се изкачим до най-високата точка на масива - 2995 метра по нормалния маршрут и ще посетим едни от най-панорамните обглени площадки! От тях при хубаво време ще можем да съзрем следващите ни – върховете на Национален парк Берхтесгаден и дори първенеца на страната - Гросглокнер! Правим снимки, почиваме и започваме спускането си до мястото за среща с транспорта. Отпътуваме за Залцбург за една хубава вечер в градът на Моцарт и за почивка.

    Денивелация (+): 350 м. Денивелация (-): 350 м. Разстояние: 4 км.

  • 4

    Ставаме рано и се отправяме към приказно красивото езеро Кьонигзее. Тук ще направим разходка с лодка по спокойните зелени води на езерото, отразяващи импозантната Източна стена на Вацман и ще достигнем църквата Свети Бартолома. Оттук започва изкачването ни, преминаващо по атрактивна пътека през издигащите се над езерото скали, през алпийските пасища в района на хижа Кюхроинтхюте и достигащо до уютната хижа Вацман. Настаняваме се и одморяваме с халба бира в ръка на верандата на хижата. Нощувка.

    Денивелация (+): 1500 м. Денивелация (-): 0 м. Разстояние: 7 км.

  • 5

    Ранно ставане. Предстои ни изкачване най-високата точка от масива на Вацман. Пътеката първоначално се вие на зиг-заг по стръмния скалист склон на хижата, но скоро излиза на обзорен и тесен ръб, който ни отвежда до Северния връх (2713 метра). Панорамите са впечатляващи! Правим снимки и започваме дългото спускане до мястото за среща с транспорта. Следобед отпътуваме отново за Залцбург, за да презаредим с вкусна храна, бира и почивка в комфортен хотел.

    Денивелация (+): 1000 м. Денивелация (-): 2000 м. Разстояние: 13 км.

  • 6

    Днес ни очаква друга част от Национален парк Берхтесгаден – отпътуваме на запад от масива на Вацман, където се издигат непристъпните скали на друг каменен гигант – за него обаче ще мислим утре. Днес трябва само да достигнем хижа Балуайсхюте. Преходът за деня ще е под 1000 метра изкачване, затова сутринта няма да си даваме зор, а по маршрута до хижата ще си даваме почивки по стръмния склон. Следобед достигаме до хижата и се настаняваме. Посрещаме залеза от Щайнберг – близко връхче високо 2065 метра и издигащо се на половин час от хижата. Оттук ще можем да огледаме маршрутът ни за утре – скален ръб, нещо средно между Котешкия чал и нашето Конче, обаче с пътека ;) Връщане в хижата за вечеря и нощувка.

    Денивелация (+): 1000 м. Денивелация (-): 50 м. Разстояние: 5 км.

  • 7

    Ранно ставане. Този път взимаме целият си багаж от хижата, защото маршрутът ни е кръгов и се отправяме към седловината Шьонерфлек. Оттук „захапваме“ скалистият ръб, водещ ни нагоре към върха почти директно. Преминаваме последователно през върховете Ротпалфен и Клайнекалтер и стъпваме на кота 2608 метра – Хохкалтер. Гледката от този връх е неописуема, а удоволствието от изкачването му ще е безгранично. Правим заслужена почивка за похапване и снимки и стягаме раниците – чака ни доста дълго спускане надолу, по сипей със сериозен наклон. В ранния следобед достигаме до мястото за среща с буса и отпътуваме към хотела ни за нощувка.  

    Денивелация (+): 1110 м. Денивелация (-): 1950 м. Разстояние: 13 км.

  • 8

    Днес ни предстои финалния за това приключение връх в поредния страхотен планински масив. Очаква ни много дълъг ден, затова ставаме рано и още с първи лъчи поемаме по пътеките на Вилдер Кайзер . След няколко часа достигаме хижа Грутенхютте, където ще поспр3ем за кратка почивка и кафе преди да започнем финалното изкачване към най-високата точка на масива – връх Елмауер Халт ( 2344 метра). От върха като на длан се вижда масива на най-високия връх на Австрия – Гросглокнер, както и масивите над Инсбрук и Гармиш. Правим снимки, почиваме и отпътуваме към хотела, разположен близо до летището. Нощувка.

    Денивелация (+): 1550 м. Денивелация (-): 1550 м. Разстояние: 11 км.

  • 9

    Полет за София.


Включва:

  • Транспорт съобразно програмата
  • 3 нощувки в хостели
  • 2 нощувки в хижи
  • 3 нощувки в къщи за гости
  • професионални планински водачи
  • нужната алпийска екипировка
  • застраховка „Асистанс при пътуване в чужбина“

Не включва:

  • Самолетен билет
  • Лична алпийска екипировка – котки (ако са необходими)
  • Разходка с лодка в Кьонигзее, Такси за лифтове
  • Такси за посещение на туристически обекти, музеи и забележителности
  • Бакшиши, лични разходи и разходи при форсмажорни обстоятелства (виж: Общи условия)

Нужна екипировка

  • Обувки – В зависимост от метеорологичната прогноза и вида на терена, обувките могат да бъдат ниски (половинки или тричетвърти). Може да си вземете сандали или леки маратонки, които да оставите в транспорта и с които да се преобуете след карая на прехода.
  • Осветление – В случай на по-ранно стъмване поради сезона или удължаване на прехода поради форсмажорни обстоятелства, всеки участник трябва да носи осветление – фенерче или челник. Предимствата на челника са повече и екипът на ТрекМания ви препоръчва да ползвате него. В допълнение на това осветлението ще ви е нужно и при приключенията част от серията КемпингМания, многодневните преходи, където в част от хижите няма ток денонощно или когато за даден връх се тръгва преди изгрев.
  • Облекло за дъжд – В зависимост от прогнозите, преходът може да се осъществи във време на дъжд или временни превалявания. За да се подсигурите комфорта и да бъдете сухи по време на пътуването, всеки участник трябва да разполага с дъждобран или водонепромукаеми яке и панталон. Добре е да помислите и за дъждобран за разница, за да сте сигурни, че вещите ви ще останат сухи. Също така може да опаковате вещите си в „суха торба“ вътре в раницата и да си оставите резервни сухи дрехи за преобличане в транспорта за преобличане след прехода.
  • Раница – при еднодневните/двудневните преходи, раницата не трябва да надвишава 40 литра или 7-10 килограма.
  • Съд за вода – Добре е всеки участник да разполага с поне 1,5 литра вода. Преди всеки преход водачът ще ви даде информация за това дали ще има от къде да се налее вода по време на прехода и с минимум колко вода да тръгнете.
  • Храна – Добре е всеки участник да разполага с храна за прехода в зависимост от това какви хранения са включени в програмата. В допълнение съветваме винаги да имате с вас енергийни храни като шоколад, локум, тахан, мед, ядки или др.
  • Облекло подходящо за сезона и съобразено с терена и прогнозата – къси/дълги удобни за трекинг панталони, тениска, полар, яке и бъфче. При съмнения с какво облекло да тръгнете на прехода, не се колебайте да се свържете с водача за съвет.
  • Гети и ръкавици – в зависимост от сезона е добре да разполагате с гети и ръкавици. Обърнете внимание, че гетите се използват не само при сняг, а и при дъжд, за да опазят краката ви сухи. Също така при очаквани ниски температури или обилен дъжд е добре да разполагате с повече от един чифт ръкавици.
  • Щеки – Щеките имат много предимства и са препоръчитителни за всички маршрути с категория динамичен и по-висока.
  • Медикаменти – препоръчително е всеки участник да има медикаменти за най-често срещаните здравни проблеми. В това число: превързочни материали, хапчета за разстройство и обезболяващи.
  • Канче, ножче и лъжичка/виличка – Винаги е добра идея да имате канче или чашка, както и прибори за хранене. Често по време на преходите имаме почивки-изненада за хапване и кафенце
Бисквитките ни помагат да ви предоставяме по-добра услуга. Използвайки нашите услуги, вие се съгласявате с нашето използване на бисквитки. Научи повече