Експедиция Родопи Изток 2021 – Кормисош, Мумджидам, Мурга, Бездивен и Радимар

Виж снимките

Представяме ви най-сериозното предизвикателство от серията КъмпингМания – запазена марка на ТрекМания! Впускаме се в приключение без аналог, в безспорно най-дивата част на Родопите – Кормисош и водосборите на реките Боровица и Арда! Тук някога десетки махали са приютявали хиляди хора, техните стада и техните мечти и надежди… Но земята която са обработвали е била определена като най-дивото кътче в България и най-подходящо за заселване на диви животни… Сега тук е царството на мечките и вълците, муфлоните и дивите кози, на елените и глиганите! Само вековние каменни къщи, пръснати по планинските склонове напомнят за онова време. Предстоят ни четири нощи в планината и пет феноменални прехода по време на които ще посетим легендарните Гуне махала, Мумджидам, Желтуша и Гяур Махала, Мургите, Мемелер и Къшла. Ще се докоснем до мистичните скални образувания на Саръ Кая, Олан Кая, Калпак Кая, Асар кая, Сиран Кая… Придружаващият ни транспорт ще ни позволи да не носим багажа нужен ни за всички дни, ще ни зарежда с храна, а финалът ще е в луксозна къща за гости на брега на язовир Кърджали! Впусни се в дивото, не се колебай – местата са ограничени!


Описание (по дни)

    Заминаване от Паркинга пред Национален стадион "Васил Левски" в 05:10 часа

  • 1

    Отпътуване за високите части на Хамбар дере и Кормисош. Тука Нарамваме раниците с които ще сме през следващите два и поемаме към приключението.  Днес ни предстои основно спускане, но ще го усетим едва след средата на прехода. Като начало обаче, ще изкачим няколко обзорни върха – Ирикуту и Чиляка, от които ще обхванем с поглед голяма част от върховете и местата през които ни предстои да преминем през следващите няколко дни. През цялото време под нас ще се вие Хамбар дере и няколкото изоставени махали по поречието му. Ние обаче ще посетим една от тези, които са издигнати над него – махала Шарен нос. От нея са останали едва няколко къщи, но панорамата от връх Чиляка, издигащ се наблизо е феноменална! Като на длан се виждат импозантната скала Саръ кая, Кралство Мумджидам, язовир Боровица и разбира се Хамбар дере – именно към неговите дълбини се спускаме след като се наснимаме и починем. Финалната ни цел за деня е махалата Гуньолар или накратко Гуне. Тук ще направим първият си бивак и ще се отдадем на заслужена почивка. Нощувка.

    Денивелация (+): 450 м. Денивелация (-): 1050 м. Разстояние: 12 км.

  • 2

    Закусваме и пием кафе край догарящия лагерен огън, планината се събужда, а ние се готвим за път. Започваме с изкачване на издигащия се над Гуне връх – Саръ кая (да не се бърка с едноименната скала, към която ще се насочим следобед) От тук ще надникнем в дълбините на Бъчва дере – самото сърце и вероятно най-дивата част на Кормисош. От върха продължаваме почти по равно до първата ни среща с транспорта. Ще имаме възможност да презаредим с предварително приготвената храна, да си вземем нови дрехи и да оставим стари (ако имаме нужда) След като заредим с провизии за две нощи  в планината продължаваме към легендарната махала Мумджи дам. Пътят ни минава през Джами тепе и землището на Чакър махала, от която на практика няма останки и започва плавно да се спуска към мястото на следващия ни лагер. Излизаме от гората и ето го - Кралство Мумджидам! Първият поглед към това уникално място е винаги неописуем! Малките бели каменни къщи са наредени по склоновете на планината като детски играчки, а заобикалящите ги зелени пасища изглеждат като нереален мираж! Спускаме се към тях и оставяме багажа си в лагера. Правим почивка за обяд, разпъваме палатките и се отдаваме на заслужена почивка. Следобед ще направим преход до махалата Жълтуша и величествената скала Саръ кая – скален феномен без аналог! Вечерта отново прекарваме около лагерния огън, слушайки хлопките на заобикалящите ни стада. Нощувка.

    Денивелация (+): 1200 м. Денивелация (-): 1170 м. Разстояние: 13 км.

  • 3

    Ставаме рано и се приготвяме за тръгване – предстои ни един от най-тежките преходи за това приключение. Започваме с посещение на Гяур махала – няколко къщи с прекрасна гледка към водосбора на река Боровица. Правим снимки, прехвърляме билото и се спускаме към дълбините на Коджа дере и махала Кара бекир.  Разположена над идилична поляна по поречието на река Саръяр, останките от селището и 10-тината му къщи изглеждат като застинали във времето. Правим почивка, снимаме и продължаваме към Калпак Кая – 24-метров скален къс изникнал сякаш от нищото на голия склон на долината. Предстои ни изкачване към седловината Муса Гедик. Тук ще оставим раниците си и ще направим кратко отклонение към развалините на махала Голяма Мурга – обичайно дом на малки теленца и стада кози. Правим снимки към панорамата откриваща се към Женда и последния ни голям връх – Бездивен и се връщаме при багажа си. Оттук сме само надолу към махала Малка Мурга. Тук единствените ѝ обитатели гледат крави, кози и дори пчели! Продължаваме към дъното на Караман дере, като ако имаме време ще се изкачим до останките на тракийската крепост Кара Каялъ. Стигаме по поречието на Караман дере късно следобед и изграждаме лагер. Желаещите могат да отидат до „Самодивския водопад“ наблизо, за да се изкъпят и освежат след трите нощи в планината, но внимавайте да ни ви хвърлят око самодивите ;) Вечеря край лагерния огън и нощувка.

    Денивелация (+): 850 м. Денивелация (-): 1150 м. Разстояние: 14 км.

  • 4

    Днес е предпоследния ни преход в планината – събираме си лагера и потегляме. Първата ни цел е разположена съвсем близо до лагера. Представяме ви Олан Кая! Тази скала се извисява на над 30 метра от земята като обелиск и рязко контрастира с цялата околност – не случайно името и означава „един“, „единствен“! Правим снимки и започваме дългото изкачване към Яламък тепе, издигащо се над село Женда. Наша цел обаче е близката махала Соколите и прочутата Скална гъба и останките от крепостта Асар кая. Правим снимки и започваме спускането си към село Войново, като по пътя преминем през друг скален феномен – Олски камък! В селото ни очаква транспорта и нова доза храна и нови дрехи. Почиваме, оставяме всичко излишно и взимаме провизии за само още една нощ в планината и един по-сериозен преход. Пресичаме за последно река Боровица и се отправяме към Мемелер махала. Ще направим лагер само на около 2-3 километра и ще се отдадем на заслужена почивка – утре ни предстои най-сериозното предизвикателство.

    Денивелация (+): 850 м. Денивелация (-): 900 м. Разстояние: 14 км.

  • 5

    Ставаме в първи зори и събираме лагера – днес ни очаква цялостен траверс на масива на Бездивен и връх Радимар! Започваме с изкачване на обзорно ребро, което ще ни предостави великолепна гледка към Къшла махала. Колкото повече се изкачваме, толкова повече хоризонта се разширява и пред нас се простират безбрежни диви долини и върхове – преминахме през всички тях! Достигаме подножието на връх Бездивен и оставяме багажа. Правим кратко отклонение, за да стъпим на най-високата му точка – място, чиято красота не подлежи на описание и си заслужава всяка крачка нагоре! Правим снимки и се спускаме обратно до пътеката. От тук ни предстои предимно слизане, но няма да пропуснем няколко страхотни връхчета през които преминава пътя ни. Започваме със скалното образувание Сиран кая, а след него и с Кючук Кая. Следва изкачване на връх Радимар, където е разположена крепостта-светилище Казанлъ. Правим снимки и поемаме към последната отсечка на приключението ни – спускане към крепостта Патмос! Тук ще ни очаква лодка, с която ще пресечем язовир Кърджали и ще акустираме на финала…. Но това не е всичко! Очакват ни комфортни стаи, вкусна храна и басейн с много бири!

    Денивелация (+): 950 м. Денивелация (-): 800 м. Разстояние: 12 км.

  • 6

    Ще отмаряме в къщата за гости до ранния следобед, когато ще отпътуваме за София. Няма да пропуснем да минем и през Асенов град, където да затворим отворилия се огромен метаболитен прозорец с някоя тортичка. Пристигане в София след 19:00 часа.

     


Включва:

  • Транспорт съобразно програмата
  • Лицензиран планински водач
  • Екипировка – палатка (1 на двама души), спален чувал и надуваемо шалте 
  • Придружаващ транспорт за багаж, храна и екипировка съобразно програмата
  • Нощувка в семеен хотел
  • Застраховка

Не включва:

  • Плик-чаршаф за спален чувал - задължително!
  • Превоз с лодка по язовир Кърджали
  • Лични разходи
  • Храна и напитки по време на програмата
  • Непредвидени разходи при форсмажорни обстоятелства (виж: Общи условия)

Нужна екипировка

  • Палатка/Спален чувал/Шалте – Къмпинг екипировката за приключенията от серията КъмпингМания е включена в цената и се предоставя от фирмата. Всеки участник, който има лична екипировка и предпочита нея – може да я използва.
  • Обувки – В зависимост от метеорологичната прогноза и вида на терена, обувките могат да бъдат ниски (половинки или тричетвърти). Може да си вземете сандали или леки маратонки, които да оставите в транспорта и с които да се преобуете след карая на прехода.
  • Осветление – В случай на по-ранно стъмване поради сезона или удължаване на прехода поради форсмажорни обстоятелства, всеки участник трябва да носи осветление – фенерче или челник. Предимствата на челника са повече и екипът на ТрекМания ви препоръчва да ползвате него. В допълнение на това осветлението ще ви е нужно и при приключенията част от серията КемпингМания, многодневните преходи, където в част от хижите няма ток денонощно или когато за даден връх се тръгва преди изгрев.
  • Облекло за дъжд – В зависимост от прогнозите, преходът може да се осъществи във време на дъжд или временни превалявания. За да се подсигурите комфорта и да бъдете сухи по време на пътуването, всеки участник трябва да разполага с дъждобран или водонепромукаеми яке и панталон. Добре е да помислите и за дъждобран за разница, за да сте сигурни, че вещите ви ще останат сухи. Също така може да опаковате вещите си в „суха торба“ вътре в раницата и да си оставите резервни сухи дрехи за преобличане в транспорта за преобличане след прехода.
  • Раница – Добре е раницата да е между 40 и 60 литра и да има достатъчно място за събиране на обемен багаж – спален чувал, шалте, палатка или да има достатъчно катарами за закачане на допълнтелна екипировка на нея.
  • Съд за вода – Добре е всеки участник да разполага с поне 1,5 литра вода. Преди всеки преход водачът ще ви даде информация за това дали ще има от къде да се налее вода по време на прехода и с минимум колко вода да тръгнете.
  • Храна – Добре е всеки участник да разполага с храна за прехода в зависимост от това какви хранения са включени в програмата. В допълнение съветваме винаги да имате с вас енергийни храни като шоколад, локум, тахан, мед, ядки или др. За вечерята на палатки е добре да имате храна, която може да приготвите на огън, на котлонче (ако си носите) или няма нужда от термична обработка.
  • Облекло подходящо за сезона и съобразено с терена и прогнозата – къси/дълги удобни за трекинг панталони, тениска, полар, яке и бъфче. При съмнения с какво облекло да тръгнете на прехода, не се колебайте да се свържете с водача за съвет.
  • Гети и ръкавици – в зависимост от сезона е добре да разполагате с гети и ръкавици. Обърнете внимание, че гетите се използват не само при сняг, а и при дъжд, за да опазят краката ви сухи. Също така при очаквани ниски температури или обилен дъжд е добре да разполагате с повече от един чифт ръкавици.
  • Щеки – Щеките имат много предимства и са препоръчитителни за всички маршрути с категория динамичен и по-висока.
  • Медикаменти – препоръчително е всеки участник да има медикаменти за най-често срещаните здравни проблеми. В това число: превързочни материали, хапчета за разстройство и обезболяващи.
  • Канче, ножче и лъжичка/виличка – Винаги е добра идея да имате канче или чашка, както и прибори за хранене. Често по време на преходите имаме почивки-изненада за хапване и кафенце
  • Котлонче/Газ – може да си носите котлонче на газ, с което да си стоплите вода за кафе/чай или да си приготвите вечерята или закуската
  • Запалка/Кибрит
  • Репелент срещу насекоми

 

Времето:

Бисквитките ни помагат да ви предоставяме по-добра услуга. Използвайки нашите услуги, вие се съгласявате с нашето използване на бисквитки. Научи повече