Фарьорските острови - епично Атлантическо приключение

Виж снимките

ТрекМания се отправя към едно магнетично късче земя захвърлено някъде по средата на Атлантическия океан! Всъщност късчетата са няколко десетки и тук, красотата и дивата природа изкристализират в такива извънземни картини, които се менят всяка минута, че човек му е трудно да осъзнае къде се намира! Това са Фарьорските острови – зашеметяващи върхове, издигащи се над бурните вълни н Атлантика, безкрайни зелени поля, осеяни с безгрижни овце, умопомрачителни скални отвеси, забиващи се в морските дълбини, вълшебни водопади, „падащи“ нагоре през по-голямата част от времето, незабравими залези и изпълнени с очакване изгреви! Ще направим пет ТрекМаниашки прехода, изкачвайки едни от най-величествените върхове на архипелага, ще посетим Раят на Пъфините – Микинес и ще яхнем вълните под скалните стени на Вестманна!


Описание (по дни)

    Заминаване от Летище София, Терминал 2 в 17:00 часа

  • 1

    Отпътуваме за международно летище Вагар на едноименния остров от Фарьорския архипелаг. След кратък трансфер достигаме до комфортните апартаменти, които ще са наш дом за следващите две вечери. Настаняване и нощувка.

  • 2

    Събуждаме се рано – нямаме търпение да се впуснем в изследване на тази приказна земя! Днес ще видим едни от най-прочутите пейзажи от остров Вагар. Отправяме се към езерото Лейтисват известно още като Сорвагсватн. Преход около час ще ни отведе до спираща дъха гледка – високата стотици отвесна скала се издига над морето, а кацнало на самия ѝ ръб е притихналото езеро… Водопадът Бьосдалафосур излива водите си директно в океана, а стотици птици кръжат над разбиващите се в скалите океански вълни… Просто картина от сътворението на света! Правим снимки и поемаме към втората ни цел за деня и един от най-красивите водопади на целия Архипелаг – Мулафосур. Тук западните ветрове понякога са толкова силни, че водите на водопада вместо да падат в океана се вият над него в приказен шлейф… Забравена стълба ще ни отведе до подножието на скалите, откъдето са и най-красивите гледки към водопада. Тук честата смяна на времето може да осуети всякакви планове, но летният ден е дълъг и ако имаме късмет, водачът ще ви отведе до връх наблизо, откъдето се разкрива незабравим гледка към скалите на остров Тиндхолмур. Вечерта се връщаме обратно в хостела. Нощувка.

    Денивелация (+): 200 м. Денивелация (-): 200 м. Разстояние: 10 км.

  • 3

    Ранно ставане и отпътуване към пристанището на Сорвагур. Днес (ако времето ни позволява) ще отплаваме за остров Микинес! Островът е достъпен само през летните месеци и е дом на огромна популация на Тъпоклюни Кайри – известни още като Пъфини! Ще прекараме цял ден на острова, ще се разходим из пътеките му с местен водач, който ще ни разкаже за трудният живот на острова и предизвикателствата с които се сблъскват жителите му. Разбира се ще обърнем специално внимание на Пъфините – ще ги снимаме и наблюдаваме, докато опитният ни водач ни разказва за живота и навиците на тези уникални създания. Следобед отплаваме обратно към Сорвагур, а оттам отпътуваме за столицата на архипелага – Торшан, където ще нощуваме.

    Денивелация (+): 200 м. Денивелация (-): 200 м. Разстояние: 7 км.

  • 4

    Днес ще опознаем остров Стреймой. Започваме обаче с един нестандартен изглед – от водата. Ще направим тур с лодка, под скалите на западното крайбрежие на острова – опитният ни капитан ще влезе с лодката в пещери във високите стотици метри скали, ще наблюдаваме птици, ще се любуваме на недокоснатия от човек пейзаж! След около два часа стъпваме отново на брега и се отправяме към селцето Саксун – популярно с китните си къщи с покриви от торф и закътания залив. В зависимост от прогнозите водачът ще прецени дали да направим атрактивен трек около крайбрежните върхове край Саксун или изкачване на връх Нугван в района на столицата Торшан. Вечерта се връщаме в столицата за нощувка – утре ни очаква дълъг ден!

  • 5

    Днес ни предтои пътуване по море и спиращи дъха трекове – отправяме се с ферибот на юг, към най-южния остров на Фарьорите. Судорой! Едно рядко посещавано от туристите място, запазило голяма част от автентичния дух на островите. Тук сме ви приготвили два трека до впечатляващите каменни брегове на острова и високите им стотици метри скални отвеси! Ако ни остане време след двата 5-километрови трека, можем да отскочим и до фара Акраберг – най-южната точка на архипелага. Вечерта се връщаме с последния ферибот към Торшан за нощувка.

    Денивелация (+): 780 м. Денивелация (-): 780 м. Разстояние: 11 км.

  • 6

    Днес ще изкачим най-високия връх на архипелага – Слаетаратиндур! С височина 882 метра, върхът се издига в северната част на остров Ейстурой. Макар и кратко при добра видимост изкачването ще ни възнагради с феноменални гледки над всички острови и най-вече към невероятните Калсой и Куной. Спускаме се към мястото за среща с транспорта и отпътуваме за село Ейди, където ще се изкачим до върха на скалистия нос и ще научим легендите за каменните образувания в които се разбиват вълните на Северния Атлантик! Вечерта отпътуваме към района на Клаксвик – нашата „база“ за изследването на най-красивите острови на архипелага! Нощувка в просторни апартаменти.

    Денивелация (+): 890 м. Денивелация (-): 890 м. Разстояние: 9 км.

  • 7

    Пригответе се за посещение на най-красивия инфинити басейн в света! Преди това обаче ще плаваме с ферибот, ще преминаваме по тунели под планини, ще преминем през красиви селца и ще достигнем най-северната част на остров Калсой. Тук ще направим преход към най-известния фар на Фарьорите – Катлурин. Обграден отвсякъде с отвесни скали, с кръжащи край него пъфини и безбрежния океан на север – това е едно от най-специалните места в целия Атлантик!  А над него се издига почти отвесна, висока стотици метри скала – именно нейният връх е целта ни за днес. Опитният ни водач ще ни отведе по подходяща пътечка до горе, където ни очаква изненада! Езеро обградено от 3 страни с отвесни скали – истинско бижу! Правим снимки и почиваме – време е да се отпътуваме обратно към апартаментите за почивка.

    Денивелация (+): 700 м. Денивелация (-): 700 м. Разстояние: 6 км.

  • 8

    Ранно ставане и отпътуване към остров Бордой. Днес ще изкачим може би най-красивия връх от нашето Фарьорско приключение – Витлингадалсфетл. Заобиколен от величествени фиорди, бурния океан и с китното селце Видарейди в подножието му, върхът е истинско предизвикателство за планинари и пътешественици, а гледките от високата му 844 метра кота са просто незабравими! Спускаме се обратно до мястото за среща с транспорта и отпътуване обратно към района на летището и град Сорвагур, където ще е нашата последна нощувка на островите в уютни къщички на самият бряг на залива.

    Денивелация (+): 800 м. Денивелация (-): 800 м. Разстояние: 8 км.

  • 9

    Ранен трансфер до летището на остров Вагар. Излитане за България.


Включва:

  • 2 нощувки в апартаменти 3* в района на Вагар
  • 3 нощувки в къща за гости с включена закуска в Торшан
  • 2 нощувки в просторни апартаменти 3* в района на Клаксвик
  • 1 нощувка в уютни вилички в Сорвагур
  • Транспорт на Фарьорските острови според програмата
  • Професионален планински водач
  • Тур на остров Микнес, Разходка с лодка при скалите Вестманна, вход за трека до Сорвагсватн, вход за трека до Енниберг, Фериботи до остров Микинес и Калсой (всичко около 500 лв)
  • Такси за тунели
  • Застраховка

Не включва:

  • Самолетни билети: София – Вагар – София
  • Храна по време на пътуването извън описаната като включена
  • Такси за посещение на музеи и туристически обекти извън описаните като включени
  • Бакшиши, Лични разходи, Разходи при напускане на програмата по време на пътуването
  • Непредвидени разходи при форсмажорни обстоятелства (виж: Общи условия)

Нужна екипировка

  • Обувки – В зависимост от метеорологичната прогноза и вида на терена, обувките могат да бъдат ниски (половинки или тричетвърти). Може да си вземете сандали или леки маратонки, които да оставите в транспорта и с които да се преобуете след карая на прехода.
  • Осветление – В случай на по-ранно стъмване поради сезона или удължаване на прехода поради форсмажорни обстоятелства, всеки участник трябва да носи осветление – фенерче или челник. Предимствата на челника са повече и екипът на ТрекМания ви препоръчва да ползвате него. В допълнение на това осветлението ще ви е нужно и при приключенията част от серията КемпингМания, многодневните преходи, където в част от хижите няма ток денонощно или когато за даден връх се тръгва преди изгрев.
  • Облекло за дъжд – В зависимост от прогнозите, преходът може да се осъществи във време на дъжд или временни превалявания. За да се подсигурите комфорта и да бъдете сухи по време на пътуването, всеки участник трябва да разполага с дъждобран или водонепромукаеми яке и панталон. Добре е да помислите и за дъждобран за разница, за да сте сигурни, че вещите ви ще останат сухи. Също така може да опаковате вещите си в „суха торба“ вътре в раницата и да си оставите резервни сухи дрехи за преобличане в транспорта за преобличане след прехода.
  • Раница – при еднодневните/двудневните преходи, раницата не трябва да надвишава 40 литра или 7-10 килограма.
  • Съд за вода – Добре е всеки участник да разполага с поне 1,5 литра вода. Преди всеки преход водачът ще ви даде информация за това дали ще има от къде да се налее вода по време на прехода и с минимум колко вода да тръгнете.
  • Храна – Добре е всеки участник да разполага с храна за прехода в зависимост от това какви хранения са включени в програмата. В допълнение съветваме винаги да имате с вас енергийни храни като шоколад, локум, тахан, мед, ядки или др.
  • Облекло подходящо за сезона и съобразено с терена и прогнозата – къси/дълги удобни за трекинг панталони, тениска, полар, яке и бъфче. При съмнения с какво облекло да тръгнете на прехода, не се колебайте да се свържете с водача за съвет.
  • Гети и ръкавици – в зависимост от сезона е добре да разполагате с гети и ръкавици. Обърнете внимание, че гетите се използват не само при сняг, а и при дъжд, за да опазят краката ви сухи. Също така при очаквани ниски температури или обилен дъжд е добре да разполагате с повече от един чифт ръкавици.
  • Щеки – Щеките имат много предимства и са препоръчитителни за всички маршрути с категория динамичен и по-висока.
  • Медикаменти – препоръчително е всеки участник да има медикаменти за най-често срещаните здравни проблеми. В това число: превързочни материали, хапчета за разстройство и обезболяващи.
  • Канче, ножче и лъжичка/виличка – Винаги е добра идея да имате канче или чашка, както и прибори за хранене. Често по време на преходите имаме почивки-изненада за хапване и кафенце

Времето:

Бисквитките ни помагат да ви предоставяме по-добра услуга. Използвайки нашите услуги, вие се съгласявате с нашето използване на бисквитки. Научи повече